פורסם על-ידי

לכתבה המלאה לחץ כאן

 

8.9.2012

לטובת המצטרפים החדשים למסע "הרשימה" אתחיל עם תקציר הפרקים הקודמים:

ב2.5.11 הקמתי את בלוג "הרשימה" שאתם נמצאים בו ברגעים אלו. זה קרה אחרי שמצאתי בחדר העבודה שלי רשימה ישנה עם משימות שכתבתי  לעצמי ארבע שנים קודם לכן. עיינתי ברשימה ההיא וגיליתי שהצלחתי להגשים אותה כמעט לחלוטין מלבד שלוש משימות. מצד אחד הצלחתי לפרסם ספרים ומצד שני לא הצלחתי לגרור את עצמי לחדר הכושר. מצד אחד נולדה לי ילדה ומצד שני לא למדתי צרפתית. התחלתי להתפלפל ביני לבין עצמי על למה היו דברים שהצלחתי להגשים ולמה היו דברים שלא הצלחתי. אחר כך התחלתי לחפור ולדון בעניין עם חברים עד שהחלטתי לעשות ניסוי עם עצמי, לכתוב רשימה חדשה (ובחלקה קצת מופרעת), לפרסם אותה באינטרנט ולראות מה יהיו ההשלכות. אם תקליקו כאן, תוכלו לקרוא את הפוסט הראשון שפרסמתי.

התוצאות לא איחרו להגיע.

אחרי שבוע כבר נכנסו אלף אנשים מכל רחבי העולם לאתר שכתוב בעברית ובאנגלית. בסוף החודש הראשון כבר עשרים אלף אנשים ביקרו בו. המספרים רק הלכו וגדלו. רבים הגיבו לפוסטים שלי ובעיקר ביקשו לסייע ולהפנות הלאה. כל יום טמן בחובו הפתעה נוספת בצורה מייל או מכתב או טלפון או הצעות להרצות בעניין או להתראיין ומה לא. עד מהרה החלו אנשים מכל רחבי העולם (ישראל, הרשות הפלשתינית, ארצות הברית, נורבגיה, רואנדה ואפילו עירק) לשלוח את הרשימות שלהם לאתר. למדתי על עצמי הרבה דברים, למדתי על בני האדם ובעיקר על המשותף לכולנו: הרצון לחלום ולהגשים. על המתנות שקיבלתי מ"הרשימה" כתבתי כאן והנה כל הרשימות של אנשים אחרים שפנו אליי.

הרשימה המקורית שלי כפי שפורסמה ביום העלייה לאוויר הייתה הרשימה הבאה:

 1. להתחטב ולעשות קוביות בבטן
 2. ללמוד צרפתית
 3. לסיים את הלימודים שמעולם לא סיימתי ולעשות בגרות
 4. למצוא בית להומלס
 5. להקים עמותה עולמית למען ילדים
 6. לראיין את אופרה וינפרי
 7. להקיף את היבשת האוסטרלית מבלי להוציא שקל
 8. למכור פורמט טלוויזיוני שמבוסס על "הרשימה"

מי מכם שעקב באדיקות אחרי התגלגלות "הרשימה" בודאי מכיר את סטטוס העניינים ומי שלא מוזמן להכניס ללשונית "הרשימה שלי", לצאת למסע שמתעד את הרשימה ובעיקר להיות שותף לחלק מהתובנות שגיליתי תוך כדי מסע שעברתי אחת מהן, אגב, היא שלא מדובר בתחרות עם עצמי אלא במשחק החיים הפרטי שלי בו אין עניין של 'הצלחתי' או 'נכשלתי' אלא בעיקר של הבנתי והחכמתי. באופן טבעי, הייתי עסוק במהלך השנה שחלפה בשלל עניינים יומייומים וביניהם כתיבה, משחק, גידול ילדה,  התמודדות עם בגידה באחד העסקים שלי ופתיחת הבייבי החדשה שלי שנקראת "ממגנטת"

 http://www.youtube.com/watch?v=ZYXxSFwwDdo    

לפני מספר שבועות התגלגלתי במקרה לסין (אגב, זה המקום הכי יפה שראיתי בחיי!!! מומלץ לשים לכם את היעד הזה ברשימה שלכם) ובעודי מעביר אחר צהריים נעימים בפארק מרהיב ועמוס עצים גבוהים שלפתי מחברת והחלטתי לקראת ראש השנה לעדכן את הרשימה שלי, להשאיר את המשימות שחשובות לי ולהקדיש להן את השנה הקרובה ולהוציא את אלו שלא רלוונטיות.

אני חושב שהשיעור הכי גדול שהיה לי במהלך מסע "הרשימה" הוא ההבנה שלפעמים מה שמפריד בין הצלחה או פספוס זה ניסוח מדויק ביותר של משימה. משך שנים, לדוגמא, אני רושם ברשימות המתחדשות שלי "ללכת לחדר כושר". מיותר לציין, שכמו רבים וטובים, אני לא עושה זאת ורואה איך חודש בחודשו יורד התשלום לחדר הכושר שלי. ברשימה האחרונה שהעלתי לכאן כתבתי "קוביות בבטן". מן הסתם קוביות בבטן לא יגיעו אם לא אלך לחדר כושר.

במהלך השבועות האחרונים ובעיקר בסין, כשהיה לי את הזמן להיות עם עצמי ורק עם עצמי הבנתי מה הדבר שיכול לסייע בהצלחת משימה: ניסוחה המדויק ביותר. ככל שהמטרה מנוסחת בצורה ברורה ומדויקת הסיכוי להגיע לתוצאות הוא גדול יותר. חדר כושר הוא כנראה לא מקום הבילוי המועדף עליי ואם כך המשימה שלי היא למצוא ספורט כלשהו שאתחבר אליו. הוא עשוי להוביל אותי לקוביות שברשימה האחרונה. עם התובנה הזאת ישבתי לכתוב לעצמי רשימה חדשה.

אחד השיעורים היותר גדולים  ומרגשים שהיו לי כתוצאה מ"הרשימה" הוא כוחו של השיתוף ובקשת העזרה. ככל ששיתפתי יותר בדילמות ובקשיים וביקשתי עזרה, כך נעניתי לשיתוף פעולה מיותר ויותר אנשים מסביבי ומהמון אנשים זרים. אז גם הפעם אני פונה לעזרה: אם אתם קוראים את הפוסט הזה ואת הרשימה שלי ויש לכם דרך לעזור לי יותר מאשמח לשמוע מכם.

אני מאפס את המונה, מתחיל מהתחלה ויוצא לדרך עם רשימה חדשה

 1. לאתר את הפעילות הספורטיבית שתגרום לי הנאה ובעיקר תגרום לי להתמיד. פילאטיס? יוגה? שחיה? ריצה ? ריקוד? זומבה?
 2. לפנות זמן על מנת לסיים את הספר השלישי ו/או את המחזה שלי עוד סוף השנה
 3. למצוא פרויקט שיאתגר אותי כשחקן בתיאטרון או בטלוויזיה
 4. למנף את עניין "הרשימה" (הרצאות, עדכון הבלוג על בסיס יותר קבוע ורעיונות נוספים להפצת הבשורה שעלו במהלך השנה האחרונה)
 5. להקיף את אוסטרליה מבלי להוציא (כמעט) שקל
 6. להדק את החגורה הכלכלית וללמוד לנהל תזרים מוצלח יותר של העסקים כמו גם החשבון הפרטי שלי
 7. להקפיד שלא לעבוד יום אחד בשבוע
 8. לפגוש את אופרה וינפרי
 9. לפתוח מסגרת פרטית ללימודי כתיבה
 10. להתגבר על המחסום והרתיעה שיש לי מהעסקת עוזרת בית ולמצוא את האחת הנכונה

זאת הרשימה שלי ועכשיו, כאמור, אשמח לעזרה שלכם: אם יש לכם דרך לסייע לי בהתקדמות באחת המשימות: אם אתם מדריכי כושר, דיאטניות, מכירים מישהו שמכיר מישהו שיכול לסייע במסע לאוסטרליה או להגיע אל אופרה וינפרי, בימאים ומלהקות עם הצעות מעניינות, אנשי שיווק להרצאות, יועצים כלכליים או כל גורם אחר שמוצא עניין בפרויקט "הרשימה" ויכול לסייע. אתם תפרגנו לי ואני אפרגן לכם בחזרה על ידי חשיפה.  אם אתם מעוניינים לסייע בתרגום הפוסטים לאנגלית או כל שפה אחרת, אשמח לשמוע מכם. גם פה אני זקוק לעזרה.

מעבר לזה אני יותר ממזמין אתכם לכתוב רשימה משלכם לשנה החדשה. זאת משימה די פשוטה ודורשת מכם דף, נייר וזמן לפרגן לעצמכם. הנה כאן פוסט ישן שכתבתי עם הנחיות לכתיבה רשימה מדויקת. אם תרצו להעלות אותה לבלוג לפרסם אותה תחת "הרשימות שלכם" ולצרף אתכם לכ300 אנשים שכבר כתבו רשימות ואף הגשימו סעיפים נרחבים מהם. את הרשימות או הצעות הייעול ניתן לשלוח אליי ל uvtlv1@gmail.com

אשמח גם אם תדביקו לינק לפוסט הזה בפייסבוק, טוויטר או תשלחו לחברים הקרובים שלכם לקראת השנה החדשה. אל תתנו לחיים לנווט אתכם, נווטו את החיים בעצמכם.

שנה נפלאה ומלאת הגשמה

יובל