פורסם על-ידי

לכתבה המלאה לחץ כאן

 

ב1.5.2011 הצבתי לעצמי עשר משימות לביצוע תוך 400 ימים. להתחטב, לפגוש את אופרה וינפרי, ללמוד שפה זרה, לשקם הומלס ולהקיף את אוסטרליה הן רק חלק קטן מהרשימה שלי. בינתיים מאות אנשים הצטרפו למסע וכתבו רשימות משלהם (כאן). בלוג "הרשימה" מתעד את מסע הכיבושים, ההצלחות, הכשלונות ובעיקר את המחשבות שלי. אם נחשפת ל"הרשימה" רק עכשיו אני ממליץ לך להתחיל את המסע על ידי הקלקה כאן. להזמנת הרצאה על הגשמה עצמית באמצעות רשימה ניתן ליצור קשר באמצעות כפתור ה"צור קשר". קריאה נעימה!

19.9.2011

142 ימים כבר עברו, נותרו עוד 258

אני שונא ללמוד. כלומר אני אוהב ללמוד אבל שונא לעשות זאת בפורמט הבית ספרי. הייתי תלמיד די גרוע. בכיתה א' הברקתי, בכיתה ד' אותרתי כמחונן ואי שם בכיתה ו' הציונים שלי התחילו לצנוח אל מתחת לאפס. לי"ב הגעתי עם ציון אחד עובר בבגרות ויותר מדי אפסים וחוסרים. אין לי בגרות. פעם התביישתי בזה, היום אני די גאה.  חלק מהעדר תעודת הבגרות נובע מהתאונה שהייתה לי בגיל 16 (לפוסט הרלוונטי כאן) אבל הרוב שייך, כנראה, לסוג של דיסלקציה, הפרעות קשב וריכוז או סתם טמטום שלא אובחנו מעולם.

אז אני שונא ללמוד במסגרות אבל אוהב מאוד ללמוד באופן עצמאי. הייתה תקופה בחיים ששאפתי ללמוד כל יום משהו וזה עשה אותי מאושר. אני זוכר את היום שהבנתי שאגרול זה בעצם שילוב המילים של "ביצה" ו"מגולגלת" או סתם נחשפתי לנתון היסטורי או תרבותי שעשה לי שמייח בלב. את מרבית ההשכלה שלי רכשתי מספרים. לא מספרים היסטוריים או ביוגרפיות אלא דווקא מתוך כל הספרים שנועדו לחנך, ללמד, להאיר, להעיר, להעשיר ולהצמיח. אלא שרבים אוהבים ללעוג להם. יש לי חבר ששואל אותי כל פעם מחדש מה למדתי הפעם מד"ר שווארמה. הוא מתכוון לרובין שארמה שכתבתי עליו כאן ותרם מאמר כאן.

כן, נכון… מרבית הספרים הללו לא מחדשים בהרבה. הרבה פעמים אני קורא אותם ואומר "אוקיי, אני כבר יודע את זה". מצד שני, הם מהווים תזכורת מופלאה לכמה אפשר לשפר ולשכלל את החיים שלנו. שני ספרי "פסיכולוגיה בגרוש" (כך אני מכנה את הז'אנר האהוב עליי) השפיעו עליי עמוקות. הראשון היה "אבא עשיר, אבא עני" שהיה רב מכר בתחילת שנות התשעים וניסה לחנך את ההמון לעשות כסף. הספר הזה היה כל כך אמריקאי שהרגשתי שהוא לא רלוונטי למנטליות שלנו אבל כן הצלחתי לחלץ מתוכו משפט אחד שלקחתי: "אל תהססו לקרוא ספרי מדריכים. מספיק שהרווחתם תובנה אחת והפכתם לאנשים עשירים".

 

 

הספר השני שהשפיע עליי משמעותית היה הספר "להנות מחיים פשוטים". הוא יצא עשר שנים אחרי "אבא עשיר, אבא עני" והטיף לחיים בצמצום. הספר הזה גרם לי להתפטר משלושה מקומות עבודה שונים ולהחליט שמהיום ואילך אני עובד פחות, מרוויח פחות אבל חי יותר. האמת שאת רוב הכסף שעשיתי באותה התקופה בזבזתי על רכישת עותקים לכל החברים שלי. החיים, באופן טבעי, לא תמיד הצליחו לגרום לי לשמור על באלנס בריא (עכשיו, לדוגמא, אני מצוי בתקופה מטורפת בגלל השקת הרשת התרבותית-חברתית שייסדתי "גיבור תרבות" – כאן

 

מאז ש"הרשימה" יצאה לדרך קיבלתי עשרות מיילים מקוראים ששיתפו אותי בספרים שקראו והזכירו להם דברים שכתבתי עליהם. קיבלתי אפילו הצעה לכתוב ספר משלי על מסע "הרשימה" והתחלתי לשרבט משהו. החלפתי במאה ימים שחלפו לא מעט חוויות עם אנשים על ספרים שמאירים את החיים והמחשבה והחלטתי להקדיש פוסט אחד לספרים שנמצאים אצלי עכשיו ליד המיטה:

קבלו את רשימת הספרים המומלצים שלי שנמצאת לידי מיטתי:

כיצד לקרוא אנשים + אנשים רעילים מאת דר ליליאן גלס (פוסט בעניין זה כאן)

ספרי רובין שארמה: המדריך למצוינות, השראה יומיומית, מי יבכה כשתמות?, חוכמה המנהיגות

עסק קטן, הצלחה גדולה – רם הרשטיין

רוח המנהיגות – דיפאק צ'ופרה

 

 

הניצוץ – ג'ון רייטי

התשובה – ג'ון אסאראף

פרויקט האושר – גראשן רובין

לחשוב כמו לאונרדו דה וינצ'י – מייקל ג'יי גלב

 

 

עוד יום אחד – מיץ' אלבום

רוצים שתהיו עשירים – רוברט קיוסאקי ודונלד טראמפ

והנה המלצות שאספתי מחברים בפייסבוק:

ארבע ההסכמות מאת דון מיגל רואיס

פוליאנה

ארבע שאלות שיכולות לשנות חיים ביירון קייטי

פסגות ועמקים של ספנסר ג'ונסון

אל תאכלו את המרשמלו עדיין מאת חואכים דה פוסדה

אוהב ימים מאת צבי אייל

השימוש בדימיון מודרך מאת הלן גראהם

ימי שלישי עם מורי מאת מיץ אלבום

אהוב את עצמך, רפא את חייך מאת לואיז ל.היי

 

הרעיון שישנה את חייכם לתמיד מאת סוזי וולץ

המקום הנכון

כוחו של התת מודע  מאת מרפי

האדם מחפש משמעות של ויקטור פרנקל

מהתגברות להתבגרות של טלי גבעוני

דרך האומן

2 סיפורי מעשיות של רבי נחמן

The world to come by Dara Horn

באושר ובאושר מאת דר טל בן שחר

כוחו של הרגע הזה – אקהרט טול

שיחות עם אלוהים

הקלות הבלתי נסבלת של הקיום

הסוד

וזו רשימה חלקית ביותר….

אתם מוזמנים להשאיר בתגובות שבפוסט את "ספרי הפסיכולוגיה בגרוש" שלכם שהשפיעו עליכם ושינו את חייכם…. וכמובן לנצל את זמן המחשבות על מנת לכתוב רשימה. אתם יודעים, שנה חדשה באופק…